Devlet Bankaları Hangileridir?

Devlet Bankaları, ülkemizde kredi, kredi kartı ve benzeri hizmetleri yürüten ve devlet çatısı altında barınan bankalardır. Bu devlet bankalarına halk arasında kamu bankaları adı da verilmektedir.

Devlet bankaları, devlet sermayesiyle kurulan, devlet güvencesi altında olan ve devlet tarafından yönetimi sürdürülen bankalardır. Ülkemizde faaliyet gösteren kamu bankaları ise şu şekilde sıralanabilir:

  • VakıfBank
  • Ziraat Katılım
  • Ziraat Bankası
  • VakıfBank
  • Birleşik Fon Bankası
  • Türkiye Kalkınma Bankası
  • İller Bankası
  • AdaBank
  • Vakıf Katılım

Ülkemizdeki Kamu Bankaları Hangileridir?

Ülkemizdeki Kamu Bankaları Hangileridir
Ülkemizdeki Kamu Bankaları Hangileridir

Ziraat Bankası: Türkiye’de en çok bilinen bankalardan bir tanesidir. Ayrıca ülkemizde ilk kurulan banka olma statüsüne de sahiptir. 1863 senesinden bu yana ülkemizde vatandaşlara hizmet vermektedir.

Ziraat Katılım: Türkiye’de toplamda 45 şubesi ile birlikte 2015 senesinden beri vatandaşlara hizmet veren bir kamu bankasıdır.

VakıfBank: 1954 yılında Adnan Menderes tarafından kurulan banka, Türkiye Vakıflar Bankası olarak kurulmuştur. Yurt dışında da faaliyet gösteren bu banka Almanya, Kıbrıs ve Amerika olmak üzere 6 ülkede hizmet vermektedir.

VakıfKatılım: VakıfBank alt bankası gibi hizmet veren bu banka 2015 yılında hizmete başlamıştır.

Halk Bankası: 1933 yılında faaliyete başlayan Halk Bankası genel olarak ticaret ve sanayi alanlarında hizmet vermek amacıyla kurulan bir kamu bankasıdır. İlerleyen zamanlarda ise ihtiyaç, konut ve taşıt gibi alanlarda da halka kredi imkanı sunmaya başlamıştır.

İller Bankası: 1933 senesinden beri ülkemizde hizmet veren İller Bankası genel olarak devlet kurumlarına fon ve kredi sağlamak amacıyla kurulmuştur. Özellikle belediyelere ve il özel idarelerine kredi vermektedir.

Türkiye Kalkınma Bankası: 1975 senesinde hizmete başlayan Türkiye Kalkınma Bankası genel olarak ülkemizde turizm, sanayi, enerji eğitim ve sağlık gibi alanlarda kredi ve fon vermek amacıyla hizmet vermektedir.

Adabank: 1984 senesinde hizmete giren banka, Uzan grubu tarafından kurulmuş sonrasında ise devlet tarafından el konulmuştur.

Birleşik Fon Bankası: Çay üreticilerine destek vermek amacıyla hizmete başlayan Birleşik Fon Bankası 1958 senesinde hizmete girmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir