EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT, Elektronik Fon Transferi tamlamasının kısaltması olarak kullanılan bir banka işlemidir. İki farklı banka arasında gerçekleşen para transferlerine verilen bu isim sıklıkla havale işlemi ile de karşılaştırılmaktadır.

EFT işlemine örnek vermek gerekirse A bankası ile B bankası arasında gerçekleşen para transferi işlemine EFT adı verilir. A bankasından eğer A bankasına para gönderme işlemi yapacaksanız bu işleme ise havale adı verilir. EFT ne zaman hesaba geçer sorusu ise farklı cevaplar ile yanıtlanabilir. Özellikle resmi tatillerde ve hafta sonlarında EFT işlemi yapılamadığı gibi akşam saatlerinde de EFT işlemi yapılamaz. Kısacası çalışma saatleri dışında EFT işlemi yapıldığı zaman en yakın iş günün ilk iş saatlerinde EFT işlemi tamamlanır.

EFT Ulaşma Süresi İşlem Yoğunluğuna Göre Değişiklik Gösterir

Genellikle EFT işlemi 10 ile 15 dakika arasında gerçekleşir. Fakat bazı durumlarda bu işlem süresi yoğunluğa göre 30 dakikaya kadar çıkabilir. Eğer ki çalışma saatleri içerisinde yaptığınız bir EFT işlemi bu süreçten daha da fazla uzun süre de olmazsa bankanızla iletişime geçerek bu durumu bankanıza iletebilirsiniz.

Ulaşmayan EFT İçin Ne Yapmak Gerekiyor

Ulaşmayan EFT İçin Ne Yapmak Gerekiyor
Ulaşmayan EFT İçin Ne Yapmak Gerekiyor

Ulaşmayan EFT işlemi gerçekleşmesi durumunda ilk yapmanız gereken şey bankanız ile iletişime geçmek olmalıdır. Bazı durumlarda EFT işlemi yoğunluk veya farklı nedenlere bağlı olarak gerçekleşemeyebilir. Eğer para gönderme işleminizin çok büyük bir aciliyeti varsa bunu belirtebilir ve transfer süreciniz ile ilgili bankanızdan bilgi alabilirsiniz.

EFT Ücretleri Kesintisi Ne Kadar

EFT işleminde bankalar belirli miktarlarda ücret kesintileri yapmaktadır. Bu miktarlar transferi gerçekleşen para miktarına göre değişiklik göstermektedir. 1000 TL ve altındaki para transferlerinde bankalar 1 TL civarı işlem ücreti alırken daha yüksek miktarlarda bu ücret 10 TL’ye kadar çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir