IBAN Numarası Nedir?

IBAN, International Bank Account Number kelime grubunun kısaltması olarak kullanılan bir etiket yöntemidir. Türkçe olarak ise Uluslar Arası Banka Hesap Numarası anlamına gelmektedir. Bu IBAN adı verilen numaralar para göndermeye yaramaktadır ve 26 karakterden oluşur.

IBAN numarasında yer alan ilk 2 hane ülke kodudur. Kısacası bizim ülkemizde bulunan bankalarda açılan hesapların ilk 2 numarası TR kodudur. Ülke kodundan sonra gelen 2 hane ise kontrolü oluşturmaktadır. IBAN doğrulaması için kullanılmaktadır. Detaylı bir şekilde toparlamak gerekirse IBAN’da ilk 2 hane ülke kodu ve sonraki 2 hane kontrol basamağı demiştik. Sonra gelen 5 hane ise banka kodu, sonraik 1 hane rezerv alanı ve 16 hane ise hesap numarası olarak işlenmektedir. Bankalar üzerinden günlük ödeme, fatura ödeme, başka birine para gönderme ve başka birinden para alma gibi işlemler yapabilirsiniz. Bu işlemleri yapmak için bankalar size bir banka hesabı açar. Fakat verilen kartların üzerinde sizlerin IBAN numarası yazmaz bu nedenle genel olarak insanlar IBAN numarasını nasıl öğreneceğini merak ediyor.

IBAN Numarası Nerede Yazar?

İBAN adresini öğrenmenin en kesin yolu şubeye gitmektir fakat bu işlemi yapmadan da kolaylıkla IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Herkesin vakti değerli ve sadece IBAN numarası öğrenmek için bankaya gidip sıra beklemeye gerek yok. IBAN numaranızı bankanızın internet sitesinden veya çağrı merkezini arayarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. IBAN öğrenirken hesap numarası, TC kimlik numarası, şube kodu gibi bilgiler sizlerden talep edilebilir sonrasında IBAN numarası sizlere gönderilir. Bu işlemi sürekli olarak tekrarlamak yerine not defterine IBAN adresinizi yazabilirsiniz. Bu sayede her ihtiyaç duyduğunuzda tekrar tekrar vakit kaybetmeden IBAN numaranızı bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir