Kredi Notu Nedir?

Kredi notu yani kredi puanı kısaca kişilerin bankalara olan borçlarını ödeme alışkanlıklarına göre değerlendirilmesine verilen isimdir. Bankalar, kullanıcılarına kredi veya kredi kartı verirken ilk olarak kullanıcısının kredi notuna bakmaktadır.

Kredi puanı, 1 ile 1900 puan arasında bir değer alabilir. Kredi puanınız ne kadar yüksek ve ne kadar 1900 puana yakınsa o kadar rahat ve o kadar kolay kredi çekebilirsiniz. Bankalar tarafından kredi notunu belirlemekte kullanılan bazı değerlendirme yöntemleri ve bazı faktörler vardır. Bu değerlendirme yöntemlerinden bazıları kullanıcıların kredi ödeme düzeni, mevcut hesap durumu, geçmiş borç dökümleri, kredi talepleri ve kredi kullanım yoğunluğu olarak gösterilebilir. Kullanıcılar bankaya borçlandıkça ve bu borçlarını düzenli bir şekilde ödedikçe kredi puanı artmaktadır. Fakat kullanıcılar bankaya olan bu borçlarını ödemezse veya son ödeme tarihini sürekli olarak geçirerek öderse kredi puanında düşüş olmaktadır. Bu nedenle bankalara karşı olan borçların düzenli olarak ödenmesi ve bankalara sık sık borçlanmak kredi puanınızı arttıracaktır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu Öğrenme
Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu öğrenmek için asıl yol findeks internet sitesini ziyaret etmektir. Findeks üzerinden rahatlıkla yeni üyelik açarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca bankaların internet bankacılığından rahatlıkla mevcut kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmeniz, kredi başvurunuzun onaylanıp onaylanmama durumunu az çok tahmin etmenizi sağlayacaktır. Düşük kredi notu ile kredi almanız zorken yüksek kredi puanı ile kredi alma olasılığınız çok daha yüksektir.

Kredi başvurunuzun onaylanıp onaylanmama durumunu ise aşağıdaki puanlara göre az çok tahmin edebilirsiniz.

  • 0 ve 500 Arası: Kredi alma ihtimaliniz çok düşük.
  • 500 ve 800 Arası: Başvuru talebine bankalar tarafından riskle bakılan müşterilerdir. Ancak teminat veya kefil gösterilirse bankalar kredi verebilir.
  • 800 ve 1100 Arası: Kredi alması muhtemel.
  • 1100 ve 1400 Arası: Borçlarını zamanında ödediği için kredi alması nispeten kolay.
  • 1400 ve Üzeri: Tüm bankalardan rahatlıkla kredi alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir