Kredi Sicili Nasıl Düzeltilir?

Kredi sicili nasıl düzeltilir sorusunun aslında birçok farklı cevabı bulunmakta. Kredi sicilinin kötü etkilenmesine neden olan borç 90 gün boyunca ödenmezse bankalar tarafından kara listeye alınırsınız. Kara listeye alınan kişiler kara listeye alındıktan sonra bankalar ile her türlü görüşmesi, isteği ve talebi bir çıkmaz halini alır.

Mümkün olduğu sürece bankalarla ters düşmekten kaçınmalısınız. Kara listeye girmek gerçekten çok sıkıntılı bir durumdur. Kredi sicili düzeltmenin en önemli şartı ise kredi sicilinizi bozan ve takibe düşmüş tüm borçların bir an önce kapatılmasıdır. Kişinin maddi durumuna göre değişiklik gösteren kredi sicili, mevcut borçlar ödenmedikçe düşmeye devam edecektir. Fakat borçlarınızı ödemeniz durumunda düzelme yolunda ilerleyecektir. Bankaya olan kredi veya kredi kartı borcunuz nedeniyle mevcut kredi siciliniz bozulduysa, borç devredilmiş olsa bile sicilinizi düzelmek için hızlı bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. Bankalara olan borçlarınızı ödemenizi takip eden süreçte kredi siciliniz takip edilmeye başlar. Kredi sicilinizi düzeltmek için ise belirli işlemler yapmanız önerilmektedir. Bu yapacağınız işlemler sicilin düzelmesi hususunda fayda sağlayacak ve sicilin düzelmesi sürecini hızlandıracaktır. Bu işlemler arasında tüm kredi ve kredi kartı borçlarınızı kapatmanız, bankalardan teminatlı ürün almanız ve tüm masrafları ödemeniz gibi işlemler yer alır.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir
Kredi Sicili Nasıl Temizlenir

Bankalara olan kredi ve kredi kartı gibi tüm borçlarınızın tek bir anda kapatılması ile kredi sicilini hemen düzeltmez. Kredi sicilini düzeltmeyi hızlandırmak için çeşitli banka ürünlerini kullanabilir ve bankaların sunduğu değişik hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemelisiniz. Bu düzenli ödeme sayesinde kredi notunuzda artış olacağı için siciliniz zamanla düzelecektir. Bankalar, düzenli olarak kendine borçlanan ve bu borçlarını düzenli olarak ödeyen kişilerle çalışmak ister.

Bankalar teminat veya ipotek gösterilmesi durumunda kredi sicili bozuk müşterilerle bile tekrar çalışabilir. Ayrıca kredi puanı yükseltmek için otomatik ödeme talimatı verebilir veya o bankanın maaş müşterisi olmak isteyebilirsiniz. Bu durumlar da kredi notunuzu hızlı bir şekilde düzeltecek ve kredi sicilinin düzelmesine fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir